Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Nisan 2024
Anasayfa » Ünlü Sözleri » Turgut Özakman Sözleri

Turgut Özakman Sözleri

Turgut Özakman Sözleri

Turgut Özakman, Türk yazar, gazeteci ve senaristtir. 1927 yılında İstanbul’da doğmuş ve 2013 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Özakman, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun olmuştur.

Turgut Özakman Sözleri Anlamlı

– Aşk ihtilaldir.

– Çünkü kahraman olmayan yoktu.

– Zorunlu değilse savaş cinayettir.

– Söyler misin, seni ayakta tutan ne?

– Bir çiçek açar gibi sessizce güldü.

– İstiklâlden ödün verilir mi beyefendi?

– Artık emrinizi dinlemek zorunda değilim!

– -Şehidin mezarı, anasının yüreğidir çocuk.

– Az önce sözünü ettiğim talihsiz olayın faili.

– Paşam, bir de beni dinlemenizi rica ediyorum.

– Çünkü inanılmaz bir şey oldu, kağnı kamyonu yendi.

– Kuralı ve yasağı bol bir toplum içinde yetişmiştik.

– Vatan hainini hoş görüp affeden ondan daha haindir.

– Anlamadın galiba. Harbiye Nazırı olarak emrediyorum.

– Korktuğunu belli etme çocuk !! Azrail korkakları arar.

– Yüzlerce yıllık yaralarımızı ancak barışta sarabiliriz.

– Herhalde görmediğin için selamlamadın, değil mi çocuğum?

– Başıyla çıkması için izin verdi. Ama yüzbaşı yerinden kıpırdamadı:

– Türkler sevinmek için neden hep bu kadar ağır bedel ödemek zorundadır?

– Milli Ant’ın özü şudur: Bölünmez, bağımsız, hür ve çağdaş bir Türkiye!

– Biri uğruna sessizce acı çekmenin de bir tadı olduğunu o gün öğrendim.

– Aşk doğal afete benzer. İstemekle gerçekleşmez ki. Kendiliğinden gelir.

– Özlem acısının, her ağrıdan daha yakıcı olduğunu yeni yeni anlıyordum.

– Aşkı hiç tanımayan, tatmayan, aşka inanmayan kadınlara öyle acıyorum ki.

– Aşkın tadından ve acısından habersiz insanlar, ne kadar yavan oluyorlar.

– Cahillikle, ilkellikle savaş, düşmanla savaştan daha az önemli değildir.

– Tarih bu savaşı yazarken Türk cephesinden hiçbir kahramanın adını vermedi.

– Çanakkale’nin hurafelere ihtiyacı yoktur çünkü Çanakkale’nin kendisi olağanüstüdür.

– Yalandan, çarpıtmadan, uydurmadan daha ayıp, daha ahlâk dışı bir şey düşünemiyorum.

– Aşk doğal afete benzer kızım. dedi, İstemekle gerçekleşmez ki. Kendiliğinden gelir.

– Aradan o kadar yıl ve aramızdan o kadar insan geçti ki. Artık ikimiz de geri dönemeyiz.

– En ters olayın içinde bile bir güzellik çekirdeği bulunuyor. Zamanı gelince çatlayıp açılıyor.

– Biliyor musunuz, aşka saygı vardı bir zamanlar. Hoyrat rüzgârlar her güzelliği silip yok ediyor.

– Dünyanın hiçbir kadını, ‘Ben vatanımı kurtarmak için Türk kadınından daha fazla çalıştım’ diyemez.

– İstiridye hayatında nasıl bir tek inci yapabiliyorsa, ben de ancak bir kez sevebilirim ve sizi seviyorum.

– Anlaşılan bebeğin annenin kanını ve sütünü emerek büyümesi gibi, gelecek de ancak geçmişi yiyerek var oluyor.

Turgut Özakman En Çok Paylaşılan Sözleri

– Perdeye bu olayı anlatan küçük sahneler yansıdı: Üst üste atılan çoraplar, silahlar, toplanan çuvallar, sepetler…

– Rütbesi benden küçük olduğu için selamlamadım Paşam. Askerlik töresince, önce onun beni selamlaması gerekmez miydi?

– Cumhuriyet büyük Osmanlı İmparatorluğu’nu kemirip yıkan ortaçağı, köy köy, okul okul yeniyor, Anadolu aydınlanıyordu.

– Türkler gecenin içinden boran gibi geldiler. Süngüleri aydınlatma fişeklerinin keskin ışığında parıl parıl yanıyordu.

– Öğretmenlerin bulunduğu bir sınıfta herkes, kim olursa olsun, öğretmenden sonra gelir. Kimse ondan büyük ve önemli değildir.

Turgut Özakman Aşk Sözleri

– Mustafa Kemal Paşa’dan aldığı bir mektuptaki cümleyi hatırladı: Bilirsin ben askerliğin her şeyinden ziyade sanatkarlığını severim.

– Bir gün aşk ihtilaldir demiştiniz Bu sözün anlamını şimdi anlıyorum. Eskiden göl balığıydım, artık akıntıya karşı yüzen bir sazanım.

– Gazi: Çok kötü bir şey yapmışsınız çocuklar. Öğretmene karşı gelmek ne demek? Öğretmenlikten daha yüksek bir mevki var mı sanıyorsunuz?

– Birçok çete kurduk. Ama bu Türkler şaşırtıcı bir millet. O ağır yenilgiye rağmen canlandılar, onlar da çeteler kurup silaha sarıldılar.

– Bir romanda yaşadığımı düşünüyordum. Yanılmışım. Böyle roman olur mu? Bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadele eden bir halkın destanı bu.

– Tarih bir millete bir kez dirilme hakkı verir. Yeniden uyursak, oyuna gelirsek, bir daha dirilemeyiz. Biz olmaktan çıkar, kaybolur gideriz.

– Genç subaylardan biri içi ürpererek, Ne mübarek kadınlar bunlardedi. Öyleydiler. Yavrularına yiyecek taşıyan anaç kuşlar gibi orduyu besliyorlardı.

– Aşk keyifli bir işemedir. Metabolizma hastalığıdır! Afyondur! Köleliktir! Yanılsamadır! Doğanın aldatmacasıdır! Aşk havuzunda kazlar yüzer. Yaşasın seks!

– Zafer başlı başına bir amaç değildir. Zafer kendisinden daha büyük bir amacı elde etmeye yaramalı, yeni bir âlem doğmalı. Yoksa boşa gitmiş bir gayret olur.

Turgut Özakman Kitap Sözleri

– 21 Haziranda ordu taarruza kalktı. Taarruz top atışlarıyla başladı. 1 Ağustos günü burçlarda beyaz bayraklar yükseldi. Kapılar açıldı. Magosa da teslim oldu.

– Türkler, toprakları üzerinde güneş batmayan İngiliz İmparatorluğu’nun saygınlığına ve savaş sonrası siyasetine Yunanlıları yine yenerek bir darbe daha indirmişlerdi.

– Kurulu ve ulu düzen sürüp gidiyor. Bu ölü düzende, gelip geçici keyifleri, küçük hazları, yapıntı sevinçleri birbirine ekleyerek yaşamaya çalışıyoruz. Hiç mutlu olmadık.

– Sevene yılan bile dokunmaz. Bu büyük ve önemli sözü daha duymamış olabilirsin. Çünkü az önce uydurdum. Ama bir gün kalbi olan herkesin bu sözü benimseyeceğine inanıyorum.

– Biliniz ki gelecek nesiller bu fedakarlıklar sayesinde, medeni alemde, eşit haklara sahip, bağımsız bir milletin, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür çocukları olarak yaşayacaklar. Size söz veriyorum.

– Yurdu yurt yapan taş, toprak değil, orada insanların yaşıyor olmasıdır. İnsansız yurt olmaz. O yüzden o yurt severliğin ilk şartının insanlara suçlu bile olsalar, insanca davranmak olduğunu sanıyorum.

– Bir gün bu gafilliğin neye mal olabileceğini hiç düşünmeden, demiryollarımızı gözü kapalı yabancılara emanet etmişiz, onlar da tek Türk bile yetiştirmemişler. Bunlar hiç unutulmaması gereken hayati dersler!

– Dünyada ülkesini savaşta zafere kavuşturan birçok komutan var. Milletini daha ileri bir toplum yapmak için çalışmış birçok önder de var. Ama yokluk, yoksulluk içinde ikisini birden başarmış bir kişi var; Atatürk

– Askerlik töresi mi kaldı a yavrum? Adamlar galibiyet haklarını kullanıyorlar. İngiliz Komutanlığı bu sabah olayı protesto etti. Mesele çıkarılacak zaman değil. Hemen şu müzevir teğmeni bul da özür dile. Olayı kapatalım.

Turgut Özakman Sözleri Resimli

– Bu sel gibi kan, bu gözyaşı sizler için döküldü, bu dağ gibi acı, bu çile sizler için çekildi! Ayaklarınızın altına cennet gibi bir vatan serenleri unutmayın! Onlara borcumuzu ancak çalışarak, çok çalışarak ödeyebiliriz…

– Milli Mücadele’nin emperyalizme karşı verilmiş ve kazanılmış ilk kurtuluş savaşı olduğu anlatılmadığı için gençlerimiz başkalarının kurtuluş mücadelesine imrendiler. Kendi tarihlerine, kendi kahramanlarına yabancılaştılar.

– Yanmış yakılmış binlerce cami Cumhuriyet yönetimi tarafından, tören yapılmadan, gösterişe kaçılmadan yeniden yapılmıştır. Bunu dinciler bilmezden geliyorlar. Hiçbir iktidar bugüne dek Atatürk dönemindeki kadar çok cami yaptırmadı.

– Bu bir film olsaydı, öyle sanıyorum ki hayal tacirleri, tam mutlu olacakları sırada, ikisinden birini, hiçten ya da boktan bir sebeple öldürür, izleyicileri sarsarlardı. Galiba mutlu biten bir konuyu çağımız insanına yakıştıramıyorlar.

– Uzun boylu, kumral, yakışıklı, biraz bıçkın havalı sevgimesajlarim.com bir subaydı. Nazır önündeki bir yazıya bakarak, yumuşak bir sesle, “Oğlum.” dedi, “..dün akşam Beyoğlu’nda, İngiliz İnzibat Subayı Teğmen Miller’i, emre rağmen selamlamamışsın. Doğru mu?

– Arkadaşlarımla birlikte ne yaptıksa sizler için yaptık. Sizin mutluluğunuz, onurunuz için yaptık. Başınız dik gezin, kimsenin kulu kölesi olmayın diye yaptık. Bir daha bu acı günleri yaşamayın diye yaptık. Ödülümüz sizin temiz, güzel sevginizdir.

– Silahsızlandırılmış Türk ordusunun bu tarihteki gücü, o da kağıt üzerinde, 35-40 bin kişidir. Oysa Türkiye’deki silahlı işgalcilerin sayısı giderek 400.000 kişiyi bulacaktır. Yoksul, bitik Anadolu, 400.000 işgalciyi ve on binlerce silahlı-silahsız haini yenmeyi başaracaktır. Milli Mücadele işte bu mucizenin, bu onurlu, güzel çılgınlığın adıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz