Baba İle İlgili Sözler Mevlana

Baba İle İlgili Sözler Mevlana

Baba İle İlgili Sözler Mevlana, Ölen Baba İle İlgili Sözler Mevlana, Anne Baba İle İlgili Sözler Mevlana, Mevlana’nın Anne Baba İle İlgili Sözleri, Baba İle İlgili Güzel Sözler Mevlana, Mevlana’nın Baba İle İlgili Sözleri

Mevlana’nın o kadar çok söylemiş olduğu sözleri var ki bunların hepsini yazsak sayfalarca kitap olur. Bu yazımızda Mevlana’nın Baba ile ilgili söylemiş olduğu sözleri sizler için derledik.

Baba İle İlgili Sözler Mevlana

Bir baba yüz evlada bakar da, yüz evlat bir babaya bakamaz.

Çocuk, babasının sırrıdır.

Babanın bir ağaca benzeyen bedeni, oğlunun iki gözünden geçen gizli bir yoldan su alır, onunla beslenir.

Baba oğuldur, oğul babadır.

Ey evlat her zaman babanın kıymetini bil onun ne kadar değerli olduğunu kaybedince anlayacaksın.

Oğlun, babaya hizmeti vaciptir.

Anne ve baba hakkına dikkat et! Onu başında taç et! Anne ve baba zorluk çekmeselerdi, çocuklar da dünyaya gelmeye yol bulamazlardı.

Baba çınar ağacı gibidir meyvesi olmasa da gölgesi yeter.

Anne gezindiğin bağdır. Baba yaslandığın dağdır. Ömrümün en güzel çağı annem babamla olandır.

Kendi kendinin efendisi olan baba çocuğuna en güzel örnek olur.

Annenize ve babanıza her zaman iyilikte bulunun onların duasını almaya çalışın. En hızlı kabul olan anne ve baba duasıdır.

Duasız üşürmüş yürekler bil. Sana bir dua eden olsun, senin de bir dua ettiğin. Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan, sana ummadık kapılar açan. Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan.

(Allah) “Babaların ve anaların hilm ve şefkati, bizim hilm ve şefkat denizimizin köpüğüdür. Köpük gider, gelir; ama deniz bakidir” buyurdu.

Babanın bir ağaca benzeyen bedeni, oğlunun iki gözünden geçen gizli bir yoldan su alır, onunla beslenir. Oğuldan coşan bu kaynak, hızla ananın, babanın gönül bahçelerine doğru akar gider. Çocuklarının göz çeşmelerinden durmadan akıp gelen bu su ile ananın, babanın gönül ve hayat bahçeleri yeşerir, tazelenir. Kaynak hastalanıp kötüleşirse, babanın beden ağacının dalları kurur, yaprakları dökülür. Yaprakları dökülen, kuruyan ağaç} oğullarından su almadığını, bu sebeple bu hale düştüğünü sızlanarak söyler durur.

Bonus

Baban giderse; başı dumanlı dağın gider. Atan, sırtın, çınar ağacın gider, yaslanacak yer bulamazsın. Baban giderse; darda sana yetişen elin gider. Aklın, canın gider. Şu dağlanmış yüreğinde, çocuk kalan yanın gider. Baban giderse; öpülecek elin gider. Bayram gider. (Can Yücel)

Baba ile ilgili sözler Mevlana yazımızın sonuna geldik sizlerde konuyla alakalı paylaşacak görüş düşünce ve duygularınız varsa yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz