Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Nisan 2024
Anasayfa » Ünlü Sözleri » Celal Şengör Sözleri

Celal Şengör Sözleri

Celal Şengör Sözleri

Celal Şengör, Türk jeolog ve akademisyen olarak bilinen bir isimdir. 24 Ağustos 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi’nde jeoloji eğitimi almış ve doktorasını İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Jeoloji, tektonik, paleontoloji ve maden mühendisliği gibi alanlarda uzmanlaşmıştır.

Celal Şengör Sözleri Anlamlı

– Atatürk Devrimleri insan olma projesinin basamaklarıdır.

– Jeoloji, geçmişimizi anlamak ve geleceğimizi planlamak için önemli bir disiplindir.

– Dünyanın neresinde din egemen olmuşsa, ahlaksızlık tavana vurmuştur.

– Geleceğimiz, doğanın geleceğiyle iç içe geçmiştir ve bunun farkında olmak zorundayız.

– Doğayı korumak, geleceğimizi korumak demektir.

– Büyük Britanya İmparator­luğu’nun en büyük başbakanlarından biri olan Benjamin Disrae­li’nin dediği gibi, Türk halkı da konforu medeniyetle karıştırarak, artan konforunu, arttığını sandığı medeniyet seviyesinin bir sonucu zannetmiştir.

– Tabiî Müslümanların başarıları sırf coğrafya ile sınırlı kalmamıştı. Denebilir ki jeoloji hariç tüm doğa bilimi dallarında öğretmenleri olan Yunanlıları fersah fersah geçtiler. Teknolojide başardıkları ise bugün bile bizleri hayretler içinde bırakmaktadır. Enfes ve karmaşık su saatleri, sayısız otomatik savaş aletleri, değirmenler, hatta bugünkü fotoğraf makinesinin atası olan camera lucida bile icat ettikleri aletler arasındaydı. Sonra? Sonra Müslümanların başına da Yunanlıların başına gelen geldi! Akıl, vahiy karşısında ikinci dereceye itildi. Din, bilimin önüne geçti.

– İlk ve ortaöğretimin tepetaklak olmasının nedeni üniversitelerdir. Üniversite hocalığını, aylıklı aylaklık olarak algılayan öğretim üyelerimiz, politikacılarımızla işbirliği halinde Türk yükseköğretimini bitirmişlerdir.

– Bilim, bize gerçekleri söyleyen bir rehberdir. Gerçekleri kabul etmek, bazen zor olsa da, bilimin temel prensibidir.

– Çevre kirliliği, doğanın kalitesini ve insan sağlığını ciddi şekilde etkiler.

– Doğal kaynaklar, dünya ekonomileri için hayati önem taşır ve bunların sürdürülebilir bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

– Küresel çevre sorunları, tüm insanlar için ortak bir sorundur ve tüm dünya toplumunun ortak çözümler bulması gerekmektedir.

– Bir insana bok yedirmek işkence değildir.

– Herkes yalan söyler. Yalan söylemeden insan olamazsın.

– Gelecekteki nesillere bir dünya bırakmak istiyorsak, doğayı korumak ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmak zorundayız.

– Eğer bu dünya bir gün kıtlık ve sefalet yaşarsa biz insanları din değil, bilim kurtaracak.

– Bilim gerçeği bulduğunu değil, yanlışı teşhis edip onu elediğini iddia eder.

– Bilim, insanlığın ortak dilidir. Herkes, bilimsel yöntemle dünyayı anlama çabasına katılabilir.

– Doğa, insanları sevindiren ya da üzen bir varlık değildir. Doğa, kendi yasalarına göre işler ve insanların bu yasalara uyması gerekir.

– Bilimin amacı, insanların rahatını ve mutluluğunu artırmak değildir. Bilimin amacı, doğayı anlamaktır.

– Her konuda haklı olmamız mümkün değildi. Bilim yanlışlamalarla ilerler, o zamana kadar öğrenmiş olduklarımızın yanlışlanmasıyla. Yanlışlananı kabul etmiyorsak, bilimsel ilerlemeyi de kabul etmiyoruz demektir.

Celal Şengör Sözleri Anlamlı

– Hangi ülkelerde bitiyor toprak? Bizim gibi salak ülkelerde. Erozyonumuza mani olamıyoruz, adam gibi tarım yapamıyoruz.

– Bilimde başarı, merak ve sorgulama gücüne dayanır. Sorular sormak, bilimin temelini oluşturur.

– Biz bütün gezegenlerin fevkalade düzenli hareket ettiğini zannediyoruz. Etmiyorlar; kaotik… Biz bugün zannediyoruz ki bizim bildiğimiz deterministik kurallar, fizik kuralları falan fevkalade çalışır. Hayır çalışmıyorlar; kaotik… Yani bütün kainat bir keşmekeş.

– İnsan belleğinin sakatlığı unutmaktır.

– Zaman, cehalete karşı topyekün savaşma zamanıdır. Bu cehalet en yakınınızda olsa bile.

– Elitist olmayan hiçbir toplum ileri gidemez.

– Jeoloji, zamanın ta kendisidir. Kayalar, tarih kitaplarıdır ve biz jeologlar, bu kitapları okumak için zamanla savaşırız.

– Bilgi depolamak, kopyalamak ve nakletmek ne kadar kolaylaşmışsa, bilgiyi silmek veya sahte bilgi ile değiştirmek de bir o kadar kolaylaşmıştır.

– Ben milletime ikiyüzlülüğü yakıştıramıyorum.

Celal Şengör Kitap Sözleri

– Ya bilim yaparak insan olacağız, ya da bilime sırt çevirerek maymunluğa geri döneceğiz.

– Jeoloji, doğanın kalbindeki sırları çözmeye çalışır.

– Gezegenimizin doğal kaynakları sınırlıdır ve bu sınırlılık insanlık için giderek daha fazla sorun oluşturmaktadır.

– Bilim, duygularımıza, arzularımıza ve önyargılarımıza uygun bir şekilde çalışmaz. Doğa, ona uygun bir şekilde çalışır.

– Bilim insanıyla, uygar insanla, yobaz burada ayrılır: Bilim insanı gerçekten bilmek ister ve bilimin tek kaynağının kendi aklı ve gözlemleri olduğunun farkındadır. Yobaz ise inanmak ister. Onun aklı ve gözleri gerçeğe kapalıdır.

– Bilim, insanlar için güçlü bir araçtır ve toplumsal gelişme için önemlidir.

– Evet, Atatürk bir diktatördü diyoruz. Niçin bir diktatördü? Bu, ilaç almayı reddeden hastaya, tedaviyi reddettiği için ilacı zorla vermek gibidir.

– Dünya, milyonlarca yıldır değişiyor ve biz insanlar bu değişime uyum sağlamak zorundayız.

– Üniversiteye meslek öğrenmek için gelinmez. Üniversiteye yeni bilgi üretmeyi öğrenmek ve bilgiyi araştırmalarla üretmek için gelinir. Türkiye’de tek bir üniversite dahi olmamasının, gazete ve televizyonların hukuk skandalları ile çalkalanmasının nedeni, insanlarımıza gerçeği aramanın en yüce ideal olduğunu ve onu ancak ve yalnızca aklımızla bulabileceğimizi öğretmemiş olmamızdır.

Celal Şengör En Çok Paylaşılan Sözleri

– Ne kadar az bilirsen o kadar çok kızarsın.

– İklim değişikliği, bugün dünyamızın en büyük sorunlarından biridir ve herkesin sorumluluğu altındadır.

– Doğa bizi besler, giydirir, barındırır ve tedavi eder; ancak biz insanlar bu hizmetleri her zaman takdir etmiyoruz.

– Bilim, sabır ve tutku gerektiren bir uğraştır. Ancak bu uğraş, insanlığa büyük kazanımlar sağlar.

– Gelecekteki nesillerin ihtiyaçlarını karşılamak için doğal kaynakları etkili ve sürdürülebilir şekilde kullanmamız gerekiyor.

– Bizim elimizde bir tek silah var, o da beynimiz. Öğrenme yetimiz. Benim dediğim tek şey: Gelin, öğrenelim…

– Türkiye halkı kravat takar, lüks otomobillerde dolaşır, bikinili hatunları sosyetik plajları doldurur veya şehirlerini şekilsiz gökdelenlerle doldurup oraları yaşanmaz hale getirir, ama tüm bu halk zenginiyle fakiriyle, şehirlisiyle köylüsüyle zır cahildir. Kendi tarihinden habersizdir. Aslında ne dilini, ne dinini bilir, ne geleneklerini tanır, ne de toplumsal değerlerinin evriminden haberdardır.

– Bilim, dünyanın nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olan bir araçtır. Dünya, buna aldırmadan çalışır.

– Hiç kimse her şeyi bilemez.

– Jeoloji, tarih öğretir. Eğer jeolojiyi anlarsanız, dünyanın nasıl şekillendiğini ve değiştiğini anlarsınız.

– Din-bilim diyaloğu olacaksa, ya bilimi adam gibi öğreneceksin, ya bilimden gelen adamlara saygı göstereceksin.

– Israrla kötü yönetimleri futbol takımı tutar gibi seçen halklar da var.

– Savaş çıktıktan sonra, savaş karşıtlığı yapmak bozgunculuktur. Buna tahammül edilemez. Savaş çıktıktan sonra askerin moralini bozamazsın. Bu adamlar hayatını ortaya koyuyor, ne için koyuyor? Senin, benim keyfim için… Dolayısıyla bunu tartışmak bu adamın moralini bitirir. Bence tartışılmaması lazım.

Celal Şengör Aşk Sözleri

– Gelecekteki nesillerin doğal kaynakları kullanabilmeleri için bugün doğayı korumak zorundayız.

– Jeoloji, insanlığın geçmişini ve geleceğini anlamamıza yardımcı olan bir anahtar gibidir. Geçmişi anlamadan, geleceği doğru şekilde inşa etmek zordur.

– İnsanlar doğal afetlere karşı hazırlıklı olmalıdır, çünkü bu afetler hayatımızı ve toplumumuzu ciddi şekilde etkileyebilir.

– Bilim, sadece bir meslek değil, aynı zamanda bir yaşam tarzıdır. Bilimle iç içe yaşamak, dünyayı daha derinlemesine anlamamıza olanak tanır.

– Toplum, tamamen rasyonel temeller üzerinde gitmiyor. Bunu anlayacaksın, buna anlayış göstereceksin ve diyeceksin ki: ben bu toplumda yaşıyorum. Ezan sesi duymak istemiyor musun? Çan sesi duymak istemiyor musun? Git dağda yaşa yahu.

– Doğal kaynakları korumak, insanlar için uzun vadeli yararlar sağlar.

– Yobazlık bir zihniyettir; cemiyeti geride tutmak, kıpırdatmamak, değiştirmemek, bir kelimeyle yaşatmamak isteyen bir zihniyet. Hiç okuma-yazma bilmeyeninden tutunuz, elinde Garp üniversitelerinin diplomaları olanlara kadar her soydan, her boydan bu zihniyette insan görebilirsiniz.

Celal Şengör Sözleri Resimli

– Diyalektik, mantık olarak zırva. Zırva. Yanlış falan değil, zırva.

– Türk halkı geleneksel olarak ordusunu canından çok sever çünkü o ordunun mensupları kendi çocuklarıdır.

– Önyargısı olmayan insan boş kafalı demektir; o ana kadar eline gelen verileri değerlendirememiş insan demektir. Buna mukabil ilkel insan, öyle veya böyle edindiği, genellikle ezberlettirildiği önyargılarını gerçek kabul edip onları değiştirmeyen insan demektir.

– Her şey değişebilir, her şey tartışmaya açıktır. Ama dinler, Marksistler, Stalin, Hitler bunu kabul etmiyor. Bir tek bilim her şeyi tartışmaya açar. Üstelik onda da amaç, tartışmanın sonucunda doğruyu bulmak değil, ona yaklaşmaktır. Bunu da yanlışları eleyerek yapar.

– İnsanlar doğal kaynakları kullanırken dikkatli olmalıdır, aksi takdirde kaynaklar tükenir ve gelecek nesiller zarar görür.

– Kur’an’ın maksadı insanların kafasını anlamadığı seslerle doldurmak değildir. Bir mesaj vermektir. Atatürk bunun farkında, yaptığı ilk işlerden biri de Kur’an’ı tercüme ettirmek oluyor. Şunu söylemek istiyor aslında: İnanıyor musun? Evvela neye inandığını bil, bunu bilmen lazım.

– Bu komünistler aynı Müslümanlar gibi. Ben ayıramıyorum.

– Darbe zorunlu ameliyat gibidir. Ameliyat da sevimsizdir ama düşün ki sana diyolar ki bir organını kesicez ama yaşayacaksın.

– Sayın Süleyman Demirel, benim, zekasına sevgimesajlarim.com hakikaten hayran olduğum bir adamdır.

– Sürdürülebilirlik, geleceğimiz için hayati önem taşır ve doğal kaynakları kullanırken dikkate alınmalıdır.

– Atatürk’ün bize bahşettiği dünyayı hayran bırakan Türk imajının yerine tekrar Osmanlı’nın hasta adam imajı geliyor. Bunun tek nedeni cehalettir.

– Çevre koruması, insanların yaşam kalitesini artırmak için önemlidir.

– Türk halkını ‘gerçek’ ilgilendirmemektedir. Bunun sebebi, yüzyıllardır aldığı ‘inanç’ eğitimidir.

– Türkiye’de tek bir üniversite dahi olmamasının, gazete ve televizyonların hukuk skandalları ile çalkalanmasının nedeni, insanlarımıza gerçeği aramanın en yüce ideal olduğunu ve onu ancak ve yalnızca aklımızla bulabileceğimizi öğretmemiş olmamızdır.

– Cahille tartışan bilgeler cehalete düşer.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz