Sevgi Nedir?

Sevgi Nedir?

Bu yazımızda sizlere sevgi nedir ve sevgi yazıları konulu bir yazı hazırladık. Yine bu yazımız içerisinde sevgi güzel sözler, sevgi sözleri, sevgi yazıları kısa, sevgi yazıları facebook yazılarını da bulabilirsiniz.

Sevgi sevenden sevilene sunulan bir çeşit duygudur. Sevgiye bir nevi ilgi yoğunluğu da diyebiliriz. Bir kişiye yoğun anlamda bir ilgi duyuluyorsa o kişiye karşı sevgi oluşmaktadır. Sevgi deyince hemen hemen herkesin aklına aşk gelmektedir ama sevgi sadece aşk sevgisinden ibaret değildir. Birçok sevgi çeşidi vardır. Tabi en başta sevgiliye duyulan sevgi, kardeş sevgisi, anne baba sevgisi, arkadaş sevgisi, gezmek sevgisi, spor sevgisi, hayvan sevgisi gibi buna benzer çok sevgi çeşidi sayabiliriz. Yazımız başında da söylediğimiz gibi sevgi bir ilgidir.

Peki, o zaman sevgi nedir? Sevgi nasıl oluşur?

Eğer sizde bu yazıyı okuyorsanız sizin de içinizde sevgiye dair bir kıpırdanma var demektir. Çünkü sevgi ile araştırma yapmak ya onunla karşı karşıya gelmek ya da sevgi yolculuğuna çıkacaksınızdır. İnsan sevgi olmadan hayat tutunamaz. Her insanın kalbinde mutlaka sevgi vardır. Sevgi belli bir kurala ve kaideye göre oluşmaz. Sevgi doğaldır ve kendi başına oluşur, sizler sadece ona yön verirsiniz. Sevgi insanı sevmektir, sevgi doğayı sevmektir, sevgi hayvanları sevmektir, sevgi insanın kendini sevmesidir.

Yaşayan sevgi nedir?

Yaşayan sevgi insanın her zaman hissettiği duygulardır. Bazı sevgiler vardır hayatımızın belli dönemlerinde ilgi duyduğumuz ama zamanla kaybolduğu sevgiler de hayatımızda yok değildir. İnsan her zaman aynı kişiye sevgi duymayabilir veya aynı oranda sevgisini göstermeyebilir. Sevgi insanoğlu var olduğu sürece varlığını sürdürmeye devam edecektir. Sevgi toplumun bir yapı birimidir.

Anne ve baba birbirlerini severler evlenirler. Sevgiyle büyütecekleri çocukları dünyaya gelir. Şefkat ve sevgiyle büyüyen çocukta çevresinde ilgi duyduğu, yaşamını şekillendirenlere karşı sevgi duymaya başlayacaktır. Yetişkin bir konuma gelen ailenin evladı kendi yaşamını sürdürebileceği karşı cinsten birine sevgiyle bakmaya başlayacaktır. İşte bu şekilde sevgi sayesinde toplum meydana gelmektedir.

Sevgiyi birçok ünlü kişiler yazılarında, söylemlerinde tarif etmişler ve sevgi hakkında yazılar yazmışlardır. Ülkemizden olsun, yabancı düşünürler olsun sevgiye dair birçok sözleri bulunmaktadır. Ülkemizde sevgi sözleri konusunda en önemli ve anlamlı sözler büyük düşünür Mevlana’ya aittir. Mevlana’nın sevgi ile yoğrulmuş hayatından günümüze kadar ulaşmış birçok sevgi sözü bulunmaktadır. Bakın Mevlana Hz. Sevgiliyi nasıl tanımlamaktadır. Mevlana’ya Sevgili nasıl olmalı diye sorulan bir soru karşısında cevabı çok manidar olmuştur. “Sevilecek biri olmadığı zamanlarda bile seni sevmeli, sarılacak biri olmadığı zamanlarda bile sana sarılmalı, dayanılmaz olduğun zamanlarda bile sana dayanmalı demektedir Mevlana sevgiliyi tanımlarken.

İnsan sevgi ile toplumu, sosyal yaşamı, iş hayatını kısaca yaşamı oluşturmaktadır. İşini sevgi ile yapması, eşini sevgi ile sevmesi,  insanların birbirlerine yardımcı olması hep sevgi ile olmaktadır. Sevgi ile konuşan kişiden, sevgi ile şakıyan kuştan, sevgi ile yapılan işten kimseye zarar gelmez.

Nerede sevgi varsa orada muhabbet vardır, dostluk vardır. Bizler önce kendimizi severek başlamalıyız işe, sonra çevremizdeki inşaları sevmeliyiz. Hayatımız sevgi içerisinde birlikte mutlu bir şekilde sürdürürüz.

Sevginin en bilineni hangisidir?

Sevginin en bilinenin ve sevgi denilince akla ilk geleni aşktır. Karşı cinsten birine duyulan bir sevgidir. Bu sevgi türü insanın değişik duygular içine sokan, bazen heyecanlandıran, bazen üzen, bazen de acı çektiren bir sevgi türüdür. İnsanlar yaşamış olduğu bu sevgi türünü, sevgiliye duyulan ilgi bitmiş dahi olsa kolay kolay kalplerinden silemezler. Her zaman hatırlanacak bir sevgi türüdür aşk. Eğer sevdiğiniz sevginize karşılık veriyorsa işte o zaman sevgi doruklara çıkar ve mutluluğunuz tavan yapar. Eğer bir sevgi yoluna ilk adımını atıyorsanız bazı şeyleri baştan göze almalısınız. İyi ve güzel duyguların yanında, sizleri üzebilecek ve acı çektirebilecek duygularda yaşayabileceğinizi unutmamanız gerek.

O zaman sevgi nedir? Ne değildir?

Sevgi güvenmektir.

Sevgi inanmaktır.

Sevgi gönülden bağlanmaktır.

Sevgi insanın kendini sevmesi ve başkalarına karşıda sevgi beslemesidir.

Sevgi sadece aşktan ibaret değildir.

Sevgi doğallıktır.

Sevgi gönülden geldiği gibi davranmaktır.

Sevgi seven kalp ile birleştiği zaman “ben”,  “sen” kalkar ortaya “biz” çıkar.

Sevgi sınırsız paylaşmaktır. Derdi, kederi, mutluluğu, sevinci paylaşmaktır.

Sevginin sonun yoktur. Gerçek sevgiler hiçbir zaman bitmezler. Sevgiler son bulmaz ama son bulmuş gibi görünür veya insan öyle gelir.

Sevgiler beraberce yaşandıkça artar.

Sevgiden hiçbir zaman vazgeçilmez, insan vazgeçmeye çalışsa bile buna kalbi izin vermez.

Sevgide  “ama”, “fakat” yoktur.

Sevgide almak yoktur, vermek vardır. Ve bir şey veriyorsan bunu kendin için yapmaz, sevgin için yaparsın.

Sevmek sabırlı bir şekilde sevileni beklemektir. Leyla’nın mecnun beklemesi, aslının keremini özlemesi, Ferhat’ın dağları delmeyi beklemesi gibi beklemektir.  Yani sevmek sabırdır.

Sevgi bir işe gönülden bağlanmaktır.

Sevgi küsmemek, alınmamak, gücenmemektir.

Sevmek karanlıkta önüne görmeden cesaretlice yürümektir.

Sevmek sevgiliden gelen her şeye katlanmaktır. Sevgiliden gelen bir bıçak olsa bile ona cesurca göğsünü açabilmektir.

Sevgi verilen sözden dönmemektir.

Sevgi ölmektir. Bir sevgili uğrunda fedakarca için için ölmektir.

Sevgi yaşamaktır aslında. Sevgin için yaşamak, sevdiğin için yaşamak, sevdiğini yaşatmak için yaşamaktır. Sevgi yaşarken sevgileri yaşatmak için hayata tutunmaktır. Hayatın her türlü zorlu engeline rağmen inatla yaşamın karşısına sevgiyle çıkabilmektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz