Ney İle İlgili Sözler

Ney İle İlgili Sözler

Ney İle İlgili Sözler, Neyle İlgili Sözler, Ney İle İlgili Güzel Sözler, Ney Çalmakla İlgili Sözler, Ney Üflemekle İlgili Sözler, Ney İle İlgili Sözler Mevlana, Neyzen Sözleri

Ney çalınmaz üflenir sözü ile başlayalım yazımıza. Ney sesi insanı dinlendirirken alıp çok uzaklara götürür. Ney ruhu dinginleştiren insanı farklı alemlere götüren dinlerken gözlerden yaşlar akıtan bir müzik aletidir. Ney üflemek öyle göründüğü gibi kolay değildir, ney üflemek için nota bilmek yetmez, öncelikle ney üfleme öğrenilmeli sonra nota derslerine geçilmeli. Mevlana hazretlerinin dergahında çokça üflenmiş hatta dervişlerin hemen hemen hepsi ney üflemeyi bildiği söylenir.

Ney İle İlgili Güzel Sözler

Aşk bir neyzense biz Ney’iz. (Hz. Mevlana)

Eğer ruhun daraldıysa üfle neye, üfleyemiyorsan neye dinle ney sesi.

Ney sesi, huzurun sesidir.

Çalışırken ney olursunuz, saatlerin fısıltısı müziğe dönüşür neyin yüreğinde. (Halil Cibran)

Ney insanın içindeki hüznü dile getirir, duygular sel olur gözlerden dökülür.

Ney dinlemek insana huzur veren müthiş bir sestir. 

İnsan ve melek yakının yakını iki dakika gibi birbirini kovalıyorlar ney ve sema gibi. (Sezai Karakoç)

Ney çalınmaz, üflenir.

Aşk büyüdükçe yandık, tıpkı alevleri büyüdükçe eriyen mum gibi. Aşk sırrına kandık, Hu çekip andık, sırrı ilahiyle inleyen ney gibi.

Her zaman ney dinlenmez, ney dinlemek öyle her müziği dinler gibi dinlenmez.

Ney sesleriyle beslenebilseydi serçeler, Onlar da bir baharın olurlardı bülbülü.

Ney sükutu anlatıyorsa, neyzene yakışanda sükutu yaşamak olur. (Hz. Mevlana)

Ney’in sesi gönlü yakan bir aşk ateşi, kimde yoksa bu ateş onun yoktur neşesi. (Hz. Mevlana)

Ahvâl-i cihanı her zaman söyleşelim. Amma gâm-ı aşkımız nihan söyleşelim. Ey vâkıf-ı râz-ı aşk olan ârif-i can. Ney gibi seninle bî-zebân söyleşelim.

Ney, ayrılığın acısını seslendirmededir; o halde ona söylettiren hava değil ayrılığın ateşidir… (Senai Demirci)

Yolların, hümayun gecelere açılıyor ama ruhun kapanıyor. Ve ben zannediyordum ki bir başka köşede, bir başka kırık ney sesi senin için ağlıyor. (Nazan Bekiroğlu)

Üfle de ney’den etmesin şikâyet. Şükür bizde âşık olduk nihayet. Doldur dede yürekleri aşk ile…

Müptelâyım, deliyim, sinmişim esrâr-ı ney’e. Feleğin kahpe başında paralansın parası, Ben güzel sevmeye geldim, değil ekmek yemeye. (Neyzen Tevfik)

Güz bir ney’dir, bir gül üfler. İşler kalbine, dinle! Hangi hüzünler evidir ve hangi sazlıkta gurbet gösterir bir kuş şimdi… (Hilmi Yavuz)

Öleceğiz bir gün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler, hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler. (Neyzen Tevfik)

İnsan kalbi, tıpkı ney gibi, fena ve zevalin, ayrılık ve yokluğun yaşandığı bu dünyada, inceden inceye feryat etmektedir. (Senai Demirci)

Başlıyor ney gibi sine sevgimesajlarim.com feryada. O coşkun günlerim geldikçe yâda, sevdayı zülfünle dârı dünyada. Başımdan esmedik yeller mi kaldı? (Faruk Nafiz Çamlıbel)

Can bir şaraptır, insan onun destisi; Beden bir ney gibidir, kan o neyin sesi. Hayyam, bilir misin nedir bu ölümlü varlık: Hayal fenerinde bir ışık pırıltısı. (Ömer Hayyam)

Ney’in sesindeki tesir, yakıcılık, onun içine düşen aşk ateşindendir. (Hz. Mevlana)

Ney sesi insan duygularının en gerçeğidir. Çünkü bu ses vücudumuzun bütün zerrelerini kapsar.

Ney olup ağlamaktır en güzel duamız… (Senai Demirci)

Gel Şems, ayakların kudüm olsun, kolların rebap, soluğun ney olup vuslat müjdesini üfleyerek gel… (Hz. Mevlana)

Hayat, çatlak bardaktaki suya benzer. İçsen de tükenir içmesen de. Bu yüzden hayattan tat almaya bak. Çünkü yaşasan da bitecek yaşamasan da. (Neyzen Tevfik)

Ney üflemeye başladı bu kez. Her gece gün söndükten ağarıncaya kadar bağdaş kurarak ve gözlerini yumarak ney üfledi. Bir süre bununla yetineceğini umarak mutlu oldu. Ama ney götürüyor ve asıl girilmesi gereken kapının önünde bırakıyordu. Ona içerisi lazımdı. (Nazan Bekiroğlu)

Duy şikayet etmede her an bu ney. Anlatır hep ayrılıklardan bu ney. Der ki feryadım kamışlıktan gelir, duysa her kim, gözlerinden kan gelir… (Hz. Mevlana)

Çalışırken ney olursunuz, saatlerin fısıltısı müziğe dönüşür neyin yüreğinde. Tüm varlıklar uyum içinde bir ağızdan şarkı söylerken, dilsiz ve sessiz bir kamış olmayı isteyen çıkar mı aranızda? (Halil Cibran)

Üfle ey Ney! Hicranımı, sırrımı duysun cihan-ı alem, hasreti yazmaktan yırtıldı kağıt, çatladı kalem. (Hz. Mevlana)

Ney gibi her dem ki, geçmiş ömrümü yâd eylerim. Tâ nefes var ise kuru cismimde feryad eylerim. (Niyâzî-i Mısrî

Kamış ses verince NEY oldum sanır. İplik gerilince YAY oldum sanır. Sarayda oturmakla PADİŞAH olmaz kişi. Abdal ata binince BEY oldum sanır. (Atasözü)

Sen misin ney sesi gibi işleyen ruhuma bu gece, tüylerimi diken diken eden sen misin? Bu gece, rüyamda ellerimi tutup, diyar-ı aşk bahçelerini gezdiren sen misin?

Dinle… Bu ney nasıl şikayet ediyor, ayrılıkları nasıl anlatıyor. Beni kamışlıktan kestiklerinden beri; feryadımdan erkek, kadın herkes ağlayıp, inledi… (Hz. Mevlana)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz