Bertrand Russell Sözleri

Bertrand Russell Sözleri

Sayfa İçeriği: Bertrand Russell Sözleri, Bertrand Russell Kısa Sözleri, Bertrand Russell En Çok Beğenilen Sözleri, Bertrand Russell En Çok Paylaşılan Sözleri, Bertrand Russell Kitap Alıntıları, Bertrand Russell Sözleri Facebook, Bertrand Russell Özlü Sözleri

Bertrand Russell Sözleri

Bütün kötü şeyler birbirine bağlıdır ve bunların her biri diğerinin nedeni olabilir.

Hiç kimseden, yaşamını başkası uğruna temelden değiştirmesini beklememeliyiz.

İnsan kendi yükselişi için diğer insanları bir hammadde gibi görmekten gerçek bir gönül doyumu sağlayamaz.

Düşüncelerim için ölmeyi göze almam, çünkü yanılıyor olabilirim.

Sevme yeteneğinden yoksun olan kuşkucular, yetersizliklerini kuşkuculuklarına yorabilirler.

Hayvanca yaşamaktansa, insan olarak ölmeyi tercih etmemiz gerekir.

Zaaf, hüzün belirtisidir.

Hiçbir insanın gücü sınırsız olamayacağı için, doyumsuz olanlar eninde sonunda aşamayacakları engellerle karşılaşacaklardır.

Gerçek aşk sönmez ateştir, durmadan yanar gönülde. Ne soğur, ne sararır, ne ölür ne kendi kendine yüz çevirir.

İnsan kişiliğine saygı her sosyal problemde, ama özellikle eğitimde, bilgeliğin ilk koşuludur.

Tatlı bir yalan söylersen 10 kişi seni alkışlar, acı bir gerçek söylersen 8 kişi sana saldırır. Ama 2 kişi sorgulamaya başlar. O 2 kişiye selam olsun.

Gururu öldürücü yara almış hiçbir insan aklı başında düşünemez.

Korku ve gaddarlık eğitimi elbette kötüdür, ama bu duyguların tutsağı olanlardan da, başka türlü bir eğitim vermeleri beklenemez.

Yaşam biçimleri ve dünya görüşleri, özellikle birlikte yaşadıkları kişiler tarafından iyi karşılanmayanların pek azı mutlu olabilir.

Aşkın en yüksek şekliyle yaygın olduğu savında değilim, ama en yüksek şekliyle değerleri meydana çıkardığına, aşk olmasaydı bu değerlerin gizli kalacağına, üstelik aşkın da bir değeri olduğuna inanıyorum.

Aşk, en başta, kendiliğinden bir haz kaynağı olduğu için değerlidir.

İnsan olduğumuz için üzgün değiliz. Hayvanca yaşamaktansa, insan olarak ölmeyi tercih etmemiz gerekir.

İnsanlar sadece başkalarının mutsuzluğu pahasına elde edilebilecek şeylere sahip olmayı istemekten vazgeçtiğinde, toplumsal özgürlük önündeki engeller de yok olacaktır.

İnsanlar bilgisiz doğar aptal değil, sadece eğitilerek aptal olurlar.

Bugünlerde takdir ve saygı, zengin görünen insanlara karşı duyulmaktadır. İnsanların zengin olmak istemelerinin başlıca nedeni budur.

Bir insan ne kadar çok şeye ilgi duyarsa, o kadar çok mutlu olma olanağına kavuşur ve o derece az kaderin insafına bağlı olur, çünkü bu ilgilerden birini yitirecek olursa, bir diğerine yönelebilir.

Gönlüme dedim ki, haydi bakalım biraz da neşelenelim, zevkin tadına varalım. Ve gördüm ki, o da boş. Sonra gönlümden dedim ki, budalanın başına gelen benim de başıma geldi, öyleyse neden budaladan daha akıllıyım? Sonra gönlümden dedim ki, bu da boş.

Hoşnutsuzluk ile heves kırıklığının başlıca nedenlerinden birisi, insanın sevilmediği duygusuna kapılmasıdır. Bunun aksine olarak, seviliyorum duygusu da, keyfi arttırır.

Büyük küçük, insan doğasında, çeşitli biçimlerde kendini gösteren hatırı sayılır bir zalimlik öğesi vardır.

Duygusal yorgunluğun kötülüğü ise, dinlenmeye engel oluşudur. İnsanın yorgunluğu arttıkça, onu üzerinden atması güçleşir.

Serbest rekabete ticarette değil, fikirlerde gerek vardır.

Hiçbir insanın gücü sınırsız olmayacağı için, doyumsuz olanlar eninde sonunda aşamayacakları engellerle karşılaşacaklardır.

İlkel insanlar iyi avcı olmakla övünürlerdi, ama av peşinde koşmaktan da zevk duyarlardı. Kibir, belirli bir noktadan sonra işten alınan zevki öldürür, bunun sonucu olarak da umursamazlığa ve can sıkıntısına yol açar.

Aradığımız özgürlük başkalarına baskı yapma hakkı değil; istediğimiz gibi yaşamak, istediğimiz gibi düşünme hakkıdır, yeter ki eylemlerimiz başkalarının da aynı şeyi yapmasını engellemesin.

Üç tutku yönlendirdi hayatımı: Sevgi açlığı, bilgi arayışı ve başkalarının acılarına yönelik dayanılmaz bir merhamet. Aşk ve bilgi göklere yükseltti ama merhamet her seferinde çekip yere indirdi beni.

Birçok durumda yeniden yapmanın başlangıcı olarak yıkmak gerekir.

Bir kimseyle iyi ilişkilerimiz olmasını istiyorsak onun inandıklarına saygı göstermemiz beklenir. Bu nedenle de insanların yüzlerine karşı, arkalarından konuştuğumuz gibi konuşmayız.

Çağımızın en büyük sorunu; akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendinden emin olması.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz