İlkbahar İle İlgili Söylenmiş Sözler

İlkbahar İle İlgili Söylenmiş Sözler

İlkbahar İle İlgili Söylenmiş Sözler, İlkbaharla İlgili Söylenilen Sözler, İlkbahar Sözleri Uzun Ve Kısa, İlkbahar Hakkında Mevlana Sözleri, İlkbaharla Alakalı Sözler, İlkbahar Hakkında Sözler, Resimli İlkbahar Sözleri Facebook

Soğuk kış günlerinin ardından parlayan güneşi, renk renk açan çiçekleri, kuş cıvıltıları ile karşılar bizi ilkbahar. İlkbaharın gelmesiyle toprak doğa kış uykusunu geride bırakıp uyanmaya başlar. Ağaçlar tomurcuklanır çiçekler açar, arılar çiçek çiçek gezerek bal toplar.

İlkbaharın güzelliği her insanda farklı duygular uyandırmaktadır ama ilkbahar genel olarak insanlar üzerinde neşe ve mutluluk etkisi bırakmaktadır. İnsanlarda doğa gibi kışın soğuklarının kırılması ve ilk baharın ılık esintisiyle birlikte kendilerini sokaklara, doğaya bırakırlar. Sokak aralarında oynayan çocuk sesleri ile şenlenir sokaklarımız, kırlarda piknikçilerin müzik sesleri yükselir.

Bahar umuttur, bahar mutluluktur. Sizlere bu yazımızda ilkbahar ile söylenmiş güzel sözlerden oluşan bir yazı hazırladık.

İlkbaharla İlgili Söylenilen Sözler

Ayrılıklar olmasa neye yarar kavuşmalar kışlar olmazsa neye yarar güneşli ilkbaharlar. (Hz. Mevlana)

Bahar geldi mi her tasaya benden elveda. Ben, bütün dallarda açan bütün çiçeklerim… (Cahit Sıtkı Tarancı)

Bahar olan dillerin çiçekleriydi sözleri. Yağmur olan ellerin toprağıydı gülüşleri. Anonim

Bahar, insanlara yaşamak neşesi veren bir mevsimdir. Ankara’da bahar olmadığı için ne kadar üzülüyorum bilsen. Sabahattin Ali

Baharda havalar kuru giderse mahsul bol olur; son baharda da aynı havalar olursa mahsul olmaz. Çin Atasözü

Baharda kışı, kışın da baharı özler insan. Ne uzaksa onu özler. Kavuşmak şart mı? Boş ver. Bazı şeyler yokken de güzel. Özdemir Asaf

Bana bir şey söyle, ilkbahar gibi. Çiçek aç mesela veya yağ rahmet olarak içime veya gökkuşağı ol sar ruhumu. Bir şey söyle, sözü aşsın, öze değsin. Bir şey söyle, yanındayım mesela. Turgut Uyar

Başka havalar getir bana. İçinde biraz bahar olsun, biraz sen, biraz da cumartesi. Turgut Uyar

Ben her bahar aşık olmam ama her bahar gitmek isterim. Gittiğim olmadı hiç ama olsun. İstemek de güzel. (Can Yücel)

Benim bağım benim baharımken sen bağıma hazan mı verirsin? (Hz. Mevlana)

Bir bahar günü doğdun sen. Baharın ta kendisi oldun sen. Sezai Karakoç

Bir çiçeği katledebilirsiniz ama baharı asla!  (Ernesto Che Guevara)

Bir çiçekle bahar gelmez. Atasözü

Bir çiçekle bahar olmaz ama, her bahar bir çiçekle başlar. Cahit Zarifoğlu

Bir eski şarkı, bir eski bahar, bir bildik deniz, vakit Nisan, ortasında bir akşam… (Turgut Uyar)

Bir istiridyenin kıymetli incisini sakladığı gibi saklarım seni… Bir bahar dalının narin tomurcuklarını sakındığı gibi korurum seni… (Cem Adrian)

Bir kırlangıçla bahar olmaz.  (Rus atasözü)

Birinin yüreğine sevgiyle dokunduğunda, dokunduğun yüreğe bahar geldiğini göreceksin. Ezgin Kılıç

Bu sabah mutluluğa aç pencereni. Bir güzel arın dünkü kederinden. Bahar geldi bahar geldi güneşin doğduğu yerden. Çocuğum uzat ellerini. (Ataol Behramoğlu)

Bütün çiçekleri koparabilirsiniz ama baharın gelişini engelleyemezsiniz. (Pablo Neruda)

Denizden ve dağdan gelen hüzne kandık. Bulutlar dağılsın, bahar olsun artık. (Yahya Kemal Beyatlı)

Damlardaki kar, saçaklardaki buz, kanı kaynayan suya dar geliyor. Haberin var mı? Oluklardan akan su sesinde bahar geliyor. Duy güneyden estiğini rüzgarın; göreceksin neler olacak yarın. Yuvada çırpınan yavru kuşların, uçmak hevesinde bahar geliyor! (Cahit Sıtkı Tarancı)

Dışarda bahar geldi karıcığım, bahar! Dışarda, bozkırın üstünde birdenbire, taze toprak kokusu, kuş sesleri ve saire… (Nazım Hikmet Ran)

Dikenden gül bitiren kışı da bahar haline döndürür. Selviyi hür bir halde yücelten kederi de sevinç haline sokabilir. (Hz. Mevlana)

Donlu günler artarsa, ilkbahar da uzun olur. (Rus Atasözü)

Durgun bir bahar havası vardı dışarıda. Ama ben üşüyor, titriyordum. Soğuktan ziyade yalnızlıktan idi bu. (Cengiz Aytmatov)

Eski bir sevdadan kurtulmuşum; Artık bütün kadınlar güzel; Gömleğim yeni, Yıkanmışım, Tıraş olmuşum; Sulh olmuş. Bahar gelmiş. Güneş açmış. Sokağa çıkmışım, insanlar rahat; Ben de rahatım… (Orhan Veli)

Evet, önümüz bahardır biliyorum. Leylaklar açacak biliyorum. Kiraz da çıkacak yakında. İyi şeyler söylemek de gerek biliyorum. Sevgilim, güzelim, bir tanem. Biliyorum da şimdilik bağışla… (Turgut Uyar)

Ey ilkbahar dalı, ne de nazikçe, ne de hoş sallanmadasın… dilerim, kış rüzgârları sana zarar vermesin! (Hafız-ı Şirazi)

Geç gelen bir bahar asla aldatmaz. (Çin Atasözü)

Gel ey bahar mevsimi, uykumun ve dinlenmemin sevgimesajlarim.com mayası sensin. Hatırımın dostu, ıstırap dolu gönlümün sevincisin. ( Namık Kemal)

Her kışın yüreğinde titreyen bir ilkbahar vardır.  Her gecenin örtüsünün arkasında tebessümle bekleyen bir şafak vardır.  (Halil Cibran)

Her sabah böyle bahar; Ne iş güç gelir aklıma ne yoksulluğum. Derim ki: “Sıkıntılar duradursun! Şairliğimle yetinir avunurum.” (Orhan Veli Kanık)

Her yağmur damlası bir yeşil yaratmak içindir. Sanmasınlar yıkıldık,sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)

Hiç hasta olmamışsak, sağlıklı olmanın ne anlama geldiğini bilemezdik. Hiç aç kalmamışsak, tok olmanın nasıl bir mutluluk verdiğini bilemezdik. Hiç savaş olmamış olsa, barışın değerini kavrayamaz, hiç kış olmasa bahar geldiğini anlayamazdık. (Jostein Gaarder)

İlkbahar gibi bir mevsimi olan bu dünya, üzerinde yaşamaya değer… Ne olursa olsun…(Sabahattin Ali)

İlkbahar yeni başlangıçlar için güzel bir zamandır. (Atka Reid)

İlkbahardan önce gök gürlerse, kırk dokuz gün hava kötü olur. (Çin Atasözü)

Kendine ağlamaz elbette bulut. Her yağmur bir yeşil yaratmak içindir. Sanmasınlar yıkıldık sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Hz. Mevlana)

Kış geldiğinde çok mutlu olun; çünkü yalnızca kış geldiğinde bahar da gelir. (Mehmet Murat İldan )

Kış saadetimizi tamamlamak için geliyor. Bahar, aşkımızı tazelemek için. Yaz, damarlarımızdaki çalışma arzusunu biraz tembellik, güneş ve kudret doldurmak için. (Sait Faik Abasıyanık)

Kötü havalarda insan dosta aç olur. Bir araya gelse dost dosta ilaç olur. Bahçede tek gül bir şeye benzemez. Öbek öbek olduğunda bahara taç olur. (Hz. Mevlana)

Kurt uyur, kuş uyur, zindan uyurdu. Dışarda gürül-gürül akan bir dünya… Bir ben uyumadım… Kaç leylim bahar, hasretinden prangalar eskittim. (Ahmed Arif)

Mutlu olmak için büyük nedenlere gerek yok. Cebimde 75 kuruşum var, havada bahar. (Nazım Hikmet Ran)

Müddei hayatımda nice baharlar gördüm. En güzeli geçen bahardı, seninle geçirdiğim bahar. (Oğuz Atay)

Ne bir çiçekle bahar gelir ne de bir meyvenin düşmesiyle ağaç kurur. (Anonim)

Ney sesleriyle beslenebilseydi serçeler, onlar da bir baharın olurlardı bülbülü. (Hz. Mevlana)

Oysa ne güzeldir, bir ilkbahar çiçeğini dalında öpmek. (Cem Adrian)

Öfkeni yapraklara yaz sonbaharda dökülsün. Derdini rüzgarlara yaz estikçe uzaklara götürsün. Ve en önemlisi sevgini yüreğine yaz bir ömür büyüsün. (Hz. Mevlana)

Öylesine işte, aniden, hiç sebep yokken. Mor çiçeklere döktüm içimi, baharlar geldikçe, ve baharlar geçtikçe…(Nazan Bekiroğlu)

Sanma ki derdim güneşten ötürü; Ne çıkar bahar geldiyse? Bademler çiçek açtıysa? Ucunda ölüm yok ya. Hoş, olsa da korkacak mıyım zaten. Güneşle gelecek ölümden. Ben ki her nisan bir yaş daha genç, her bahar biraz daha aşığım; Korkar mıyım? Ah, dostum, derdim başka… (Orhan Veli Kanık)

Sen gün gibi doğarken, gülümseyişinle aldanır gönlümdeki kış çiçekleri, bahar geldi diye. (Rabindranath Tagore)

Seninleyken içimde bir iklim seriliyor, piknik sofrası kuruluyor, güneş büyüyor, ilkbahar baştan başlıyor. (Murat Menteş)

Sonbahar her seferinde gözlerimin içine bakıp; hiç değişmemişsin der ve omzuma dokunur. Ben sonbaharın gözlerinin içine bakamam; dokunur. (Ali Ural)

Sonbahar, her yaprağın bir çiçek olduğu ikinci ilkbahardır. (Albert Camus)

Şöyle yanı başıma çimenlere uzan. Kulak ver gümbürtüsüne dünyanın. Baharın, gençliğin ve aşkın. Türküsünü söyleyelim bir ağızdan. (Ataol Behramoğlu)

Tüm çiçekleri kopartabilirler ama yine de baharın gelmesini asla engelleyemezler. (Pablo Neruda)

Umut hiç bitmeyen bahar mevsimidir içinde kar da yağar fırtınada kopar ama çiçekler açmaya hep devam eder. (Hz. Mevlana)

Üzülme dikende gül bitiren kışı da bahar haline döndürür. (Mevlana)

Varlığın bir sonbahar, ama içinde bir ilkbahar gizli. (İskender Pala)

Yaratıcı hayatınız için, yalnızlığınız için, olma ve yapma zamanınız için, asıl hayatınız için en önemli şey devam etmek, direnmektir; devam etmek, çünkü vahşi doğanın vaadi şudur: Kıştan sonra, her zaman ilkbahar gelir. (Clarissa P. Estes)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz