Örnek Olmakla İlgili Sözler

Örnek Olmakla İlgili Sözler

Sayfa İçeriği: Örnek Olmak İle İlgili Sözler, Örnek Olmakla İlgili Sözler, Örnek Olmak İle İlgili Güzel Sözler, Örnek Alınacak Sözler, Örnek Olmakla İlgili Mesajlar, Çocuğa Örnek Olmakla İlgili Sözler, Örnek Olmak Hakkında Sözler, Örnek Olmakla İlgili Kısa Sözler, Örnek Olmakla İlgili Öğütler, Örnek Olmakla İlgili Resimli Sözler

Doğru insan olmak her zaman doğru olmak ve her daim adalet yolundan yürümek zor olsa da bu yoldan asla ayrılmadan yürümeliyiz. Yanımızdaki bir kişini yere attığı çöpü alıp çöpe atmaktır örnek olmak. Bir babanın evladına bıraktığı güzel huy ve davranışlardır örnek olmak. Verilen görevleri layıkıyla doru bir şekilde yaparak teslim etmektir örnek olmak. Yalan ile hile ile insanları kandırarak bir şeyler peşinde koşmamaktır örnek olmak. Hayatınızı iyi ya da kötü bir şekilde yaşayacaksınız ama asıl önemli olan çevrenizdekilere iyi örnek olmak ve onlarında hayatına iyi yönde dokunabilmektir.

Örnek Olmakla İlgili Sözler

Öğüdün yolu uzun, örneğin yolu kısa ve etkilidir. (Annaeus Seneca)

Toprağa atılan tohum ne ise fidesi de o olur, baba nasılsa oğlu da öyle olur, düşünce ne ise davranışta öyle olur, lider nasılsa halk da öyle olur. 

Birine örnek olmak sözlerle değil davranışlarla olur.

Biz adaleti, doğruyu örnek alırsak hiçbir zaman yanılmayız.

Davranışlar kelimelerden daha fazla konuşur, daha çok şey ifade eder. (Oscar Wilde)

Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur. (Atasözü)

Kötü örnek her zaman iyi tavsiyeden daha başarılı olmuş ve daha çok sonuç getirmiştir. (Jose Saramago)

Öğüt verecek insana değil, örnek olacak insana ihtiyaç var. (Hz. Mevlana)

İnsan, kendinden başkasını örnek almadıkça ilerleyemez. (Oliver Goldsmith)

Bir iyi davranış, dünyadaki bütün güzel sözlerden daha tesirlidir. (Andrev Marvell)

Oğul babadan görür; at oynatmayı, kız anadan görür; sofra donatmayı. (Örnek olmakla ilgili Atasözü)

Sürekli faziletten dem vurup öğütlerinden hiç birini yapmayanlar, çok güzel sesler çıkardıkları halde, hiçbir şey hissetmeyen musiki aletlerine benzerler. (Romanos Diogenes)

Nasihat etmek kolay, örnek olmak zordur. (La Rochefaucauld)

Başarısızlık ve felaketlere rağmen, hayata karşı güvenlerini sonuna kadar saklayabilen iyimser insanlar, daha çok iyi bir anne tarafından büyütülmüş olanlardır. (André Maurois)

Biz, tabiatı örnek alırsak asla yanılmayız. (Cicero)

İnsanlığa yapılabilecek en iyi nasihat, onlara uyabilecekleri güzel bir örnek olmaktır. (Anonim)

Kim kendisini başkalarına bir önder olarak tayin ederse başkasına öğüt vermeden önce kendi kendisine öğüt versin. Diliyle terbiye kurallarını anlatmadan önce davranışlarını o kurallara uydursun. Kendi kendisine öğüt veren ve kendisini düzelten, başkalarına öğüt verip başkalarını düzeltmeye çalışan kimseden daha çok saygıya lâyıktır. (Hz. Ali)

Örnek her zaman, kaideden daha faydalıdır. (Samuel Johnson)

Öyle bir hayatınız olsun ki, çocuklarınız hakkaniyet ve dürüstlüğü düşündüklerinde, akıllarına siz gelesiniz. (Anonim)

Ancak içinden aydınlanan, dışına ışık verir. (İsmet Özel)

Eğer aktardıklarının örneğini vermezlerse, kişiler dengeli kişilikler oluşturamaz. (Delia Steinberg Guzman)

Başkalarına örnek olun sadece erdem ve doğru davranış yolunu izleyenler başkalarını yönetmeyi hak eder. (Anonim)

İnsanlara uygulamanla, fiilinle nasihat et, sözlerinle değil. Nasihatçi, bir şeyi emir ve tavsiye etmek istediğinde kendi nefsinden başlar ve onu önce kendisi yapar. Bir kötülükten de sakındırmak istediğinde ondan önce kendisi sakınır. (Hasan-ı Basri)

Hakiki büyük adamlar güzel ağaçlara benzer. Dallarında yuvalar kurulur, gölgesinde yorgunlar dinlenir, çiçeklerine sürünenler güzel koku alırlar, meyvesiyle açlar doyar ve yaprakları arasından dökülen güneş damlaları toprağa hayat verir. Hiç kimseye ve hiçbir şeye zararı dokunmaz. (Cenap Şahabettin)

Çocuklarınıza ders vermek istiyorsanız ki bu hiç de gerekli değildir, kendinizi örnek gösterin; ama sizin gibi olmaları için değil, sizin gibi olmamaları için. (Bernard Shaw)

İyi bir örnek, insanları yola getirmek için en iyi metot değildir, tek çaredir. (Albert Schweitzer)

Cahillerin önünde güzel sözleri sayıp dökme, en iyisi bu özlü sözlerin emrettiği şeyleri yap, bir davette nasıl yemek yeneceğini anlatma ama nasıl yemek yenmesi gerekirse öyle ye. (Epictetos)

Kendisini görmüş olman seni terbiye etmiyor, hali de seni edebe sevk etmiyorsa bil ki o kişinin kendisi henüz terbiye olmamıştır. (İbn Nüceyd)

Başkalarını örnek alma, kendini tanı! Olduğun gibi görün ve buna inan. Çünkü dünyada senden değerlisi yok. (Dale Carnegie)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz