Mazi İle İlgili Sözler

Mazi İle İlgili Sözler

Geçmişe mazi diyorlar ama aslında geçmiş hiç geçmiyor sadece üzeri biraz tozlanıyor vakti geldiğinde yine karşımıza çıkıyor. Mazi ile ilgili sözler şarkılarda olsun, şiirlerde olsun her zaman yazılmaya, söylenmeye devam edecektir.

Mazi ile ilgili Güzel Sözler

Ben çoktan kapadım o defteri; Lakin defter kapanmıyor. Mazi hiçbir vakit bizi büsbütün terk etmiyor. En umulmadık yerde birden karşımıza çıkıveriyor. (Mustafa Kutlu)

An diye bir şey kalmıyor. Ya geçmiş oluyor ya gelecek.

Mazi bazen mavi, bazen haki, bazen zifir ve mazidekiler bazen şeker bazen zehir.

Acı veriyorsa geçmiş, geçmemiş demektir. (Murathan Mungan)

Ağaç kökü ile yaşar… İnsan da öyle…. Mazi gövdemiz… Maziden koptuk, istikbale bağlanamadık.Ne Avrupa’yız, ne Asya. (Cemil Meriç)

Her şey bir sis bulutu içinde yitip gidiyordu. Geçmiş silinmekle kalmıyor, silindiği de unutuluyor, sonunda yalan gerçek olup çıkıyordu. (George Orwell)

Mazi daima mevcuttur. Kendimiz olarak yaşayabilmek için, onunla her an hesaplaşmaya ve anlaşmaya mecburuz. (Mustafa Kutlu)

Geçmişimi boş ver güzelim, benim geçmişim karanlık sen orda kaybolur gidersin.

İşler yolunda gitmiyorsa mazi denilen şey bir enkazdır ve hatıraların da son kullanma tarihleri vardır. (Emrah Serbes)

Geçmiş iyi bir şey olsaydı, geçmezdi. (Kahraman Tazeoğlu)

Evet “Mazi” 4 harf 2 heceden oluşur ama her harfinde yılların anlamı yüklüdür.

Bu çağa ait değilim sanırım, ruhum sadece mazi de huzur buluyor.

Mâzi albümde hayal, istikbâl kalpte vehim. (Necip Fazıl Kısakürek)

Mazi, geçmiş zamanların bir aynasıdır, gönül kitabının gerçek kopyasıdır, nice hatıraları bağrında tutan, akıp giden zamanın yansımasıdır. (Cemalettin Turan)

Dünü unutmalı, bugünü yaşamalısınız. Çünkü dün ile bugün arasında bir kavga çıkarsa; yarını kaybedersiniz! (Balzac)

Seni bütün olarak istiyorum, günahlarınla, mazinle, rüyalarınla istiyorum. O mazi olmasa bugün bu kadar benim olamazdın. (Cemil Meriç)

Sevgilin geçmişini sormuyorsa merak etmediğinden değil, sıranın kendi geçmişine geleceğini bilmesindendir. (William Golding)

Gidene ırmak olmaz ve maziyi anmak olmaz. (Sinan Paşa)

Belleğini yitirenlere ne mutlu, çünkü mazi ıstırap vericidir. (Eric Faye)

Arkasında olmasaydı şanlı bir mazi, bu milletten çıkar mıydı bir büyük “Gazi” (Hüseyin Nihal Atsız)

O mazi ki önce zamandır, sonra tarih ve vicdandır. Sonra kültür ve gelenek ve mazi İstanbul’da topyekûn bir insandır. (İskender Pala)

Mazi bir girdaptır. Fark ettirmeden içine çeker. Halbuki sana lazım olan bir tek şu andır. Şu anın hakikatini yaşamaktır asıl olan. (Elif Şafak)

Büsbütün unuttum seni eminim, maziye karıştı şimdi yeminim, kalbimde senin için yok bile kinim, bence sen de şimdi herkes gibisin. (Nazım Hikmet)

Mazi daima mevcuttur. Kendimiz olarak yaşayabilmek için, onunla her an hesaplaşmaya ve anlaşmaya mecburuz. (Ahmet Hamdi Tanpınar)

mazi ile ilgili sözler

Mazi bir hayal, ati bir hülya idi ve insan ömrü hep bu kısacık anlardan ve belki de sadece tek bir andan ibaretti. (Yakup Kadri Karaosmanoğlu)

Mazi sadece bir hatıralar toplamı sevgimesajlarim.com değildir, aksine hep bugünle beslenen ve son nefesimize kadar bizi terk etmeyecek olan hayatımızın ta kendisidir. (Ahmet Ümit)

Kimse geçmişini geri satın alabilecek kadar zengin değildir! (Oscar Wilde)

Maziyi yerinden oynamadığı ve kımıldamadığı için severiz. Zira analar, babalar ölür; sevgililer gider, sevgiler geçer; vücut ihtiyarlar, ruh yıpranır. Fakat yere eğilen, yere düşen adamın hafızasında ve yadındaki mazi cennetine bir şey olmaz. Ölmüş bütün akrabalarımız, sönmüş bütün aşklarımız, geçmiş bütün ihtiraslarımız yerine bize ancak bu mazi cenneti kalır. (Abdülhak Şinasi Hisar)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz